Historia Szczecina

 Szczecin to największe miasto na terenie województwa Zachodniopomorskiego i jednocześnie stolica tego ośrodka. Miasto położone nad jeziorem Dąbie i rzeką Odrą stanowi istotną część naszej krajowej gospodarki morskiej. Z racji bliskości Morza Bałtyckiego włodarze miasta zarówno współcześnie jak i przed wiekami korzystały z tego, że miasto może być połączone drogą żeglowną między Odrą a Zalewem Szczecińskim aż do morza. W ten sposób mamy dostęp do portu morskiego, stoczni, które są podstawą dla funkcjonowania tego właśnie miasta. To miasto, które ze względu na swoje bliskie położenie nad morzem i jednocześnie wiele zabytków jest także znanym ośrodkiem turystycznym. Stanowi również centrum akademickie oraz kulturalne, dzięki temu mieszkańcy mogą oczekiwać, że miasto rzeczywiście spełni oczekiwania wszystkich, którzy się tam pojawią. Jednak po krótkiej relacji współczesnego Szczecina warto podjąć rozważania związane bezpośrednio z historią tego miasta i tym wszystkim co wydarzyło się tam przed wiekami.

Historia uwarunkowana położeniem

Zajmując się Szczecinem trzeba oczywiście stwierdzić, że położenie miasta ma istotne znaczenie na jego historię i w dużej mierze ją determinuje, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że tak czy inaczej obecnie to wygląda. Historia przyszłego miasta rozpoczyna się jeszcze przed pojawieniem się naszej polskiej państwowości. Już wiek VII – VI przed naszą erą to istnienie w tym miejscu osady, która była powiązana z kulturą łużycką. Niektórzy badacze mówią jednak, że ciągłość zamieszkania na tym terenie to nawet 1850 lat wcześniej. Jeśli przejdziemy do osady grodowej to najstarsza osada na tym terenie będzie z wieku VIII. W kolejnym wieku powstała tam osada książąt słowiańskich, z organizowanym grodem otoczonym fosą, gdzie mogła rozwinąć się ze względu na położenie osada rybacka oraz handlowa.
Pojawienie się Państwowości Polskiej zostało związane również z przyłączeniem Pomorza w roku 967 przez Mieszka I razem ze Szczecinem. Dlatego wydaje się, że można powiedzieć, iż Szczecin jest rzeczywiście historycznie miejscem Polskim. Do początkowych lat XI wieku miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem przyszłego króla Bolesława Chrobrego. Jednak bunt możnowładców i współpraca z terenami niemieckimi doprowadziła do sytuacji, w której tereny łącznie z grodem Szczecina uniezależniają się od naszego kraju.

Zmiana przez wieki

Pierwszy wiek polskiego państwa to jednak dopiero początek zmian, które dotyczyły Szczecina. To jego wspominane już położenie przez wszystkie wieki sprawiało, że było to miejsce wyjątkowe i dlatego budziło bardzo duże zainteresowanie, od strony gospodarczej. Dlatego nie ma się co dziwić, że regularnie mogliśmy mówić o tym, że następowały zmiany w tym kto rządził miastem. Rok 1121 to zdobycie miasta przez Bolesława Krzywoustego a już po 60 latach miasto włączone zostaje do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Wiek XIII a dokładniej rok 1243 to nadanie Szczecinowi praw miejskich.
Unie Polski z Litwą doprowadziły do sytuacji, w której Polska skierowała się ku kierunkom Wschodnim i dlatego rozpoczął się okres, w którym, Szczecin należał do różnych Księstw przede wszystkim pod istotnym wpływem Prusów. Taka sytuacja miała miejsce aż do końca II wojny światowej. Okres zaborów a także czas II Rzeczypospolitej to przynależność miasta do Niemiec. Natomiast dopiero wyzwolenie przez Armię Czerwoną Szczecina oraz ustalenia poszczególnych konferencji pokojowych doprowadziły do istotnych zmian w ułożeniu naszych granic, przesuniętych na dawne tereny Niemieckie. Wtedy również Szczecin wraca w granice Polski. Wpływy niemieckie są tam jednak nadal zauważalne. Przyłączenie miasta do Polski istotnie wpłynęło na zmiany gospodarcze w kraju, dołączone zostały bowiem tereny, które umożliwiły rozwój gospodarki morskiej. Miasto było również świadkiem demonstracji robotniczych w roku 1970 i 1980. Współcześnie należy do największych miast w kraju., jest stolicą jednego z 16 województw.